'צמאה' - להחיות את הניגון!

לניגון שמור תפקיד מיוחד בעולם החסידי. לכל מצב בהוויה החסידית יש ניגון משלו.
יש ניגוני תפילה וניגוני התבוננות, ניגוני געגועים וניגוני התוועדות, ניגוני התעוררות וניגוני שמחה, ניגוני שבת ויום טוב וניגוני ריקוד, ניגונים עם מילים וניגונים אינסטרומנטליים.

יש בניגונים החסידיים עומק ותוכן פנימי. הם לא חוברו על-ידי מלחינים מקצועיים, אלא פרצו מליבם של יהודים חסידים, שביטאו בניגונם את כיסופיהם ואת רגשות ליבם. יש ניגונים שחוברו על-ידי אדמו"רים, ובהם סגולה מיוחדת לעורר את הנשמה. הניגונים החסידיים בכלל פותחים בתוכנו ערוצים לביטוי הנשמה האלוקית שבנו.

החסידות מאמינה בכוחו של הניגון לחלץ את האדם מן הבוץ ולרוממו לגבהים. פתגם חסידי קובע: "מה בין סתם שיר לניגון חסידי? סתם שיר מספר שהאדם שקוע בבוץ, והוא נהנה לדשדש בו. לעומתו, הניגון החסידי מספר איך האדם מתאמץ וחותר להיחלץ מן הבוץ!".

"חיפשנו דרך לחבר את הציבור בישראל לניגונים החסידיים המקוריים", אומר הרב משה שילת, הוגה הרעיון והמנוע שמאחורי מיזם 'צמאה'. "המתכונת שפיתחנו מוכיחה את עצמה מעל ומעבר לכל הציפיות, והיא סוחפת אחריה ציבור עצום ומגוון המשתוקק לחוויה שוב ושוב במשך שנים".

לכל השירים +

עוצמת הניגון החסידי

אווירה מחשמלת אופפת את בנייני האומה בשבוע החסידות של צמאה בירושלים. אולמות הענק מתמלאים שוב ושוב בעשרות אלפי אנשים הנוהרים לחגוג יחד את עוצמתו של הניגון: בני נוער, חיילים וחיילות, סטודנטים ותלמידי ישיבות, חסידים, ליטאים, חילונים וכיפות סרוגות.

במופעי ענק הסוחפים את הקהל לעומק הניגון החסידי, קורה משהו חד פעמי שקשה להסביר במילים: עם הרכב מוסיקלי מנצח על הבמה בהפקת נאור כרמי, עבודות מסך בבימוי והפקת יעקב אסרף ומיטב האמנים העולים לבצע את הניגונים החסידיים, אלפי האנשים המשתתפים בקהל בשירה וריקודים - קורה מאורע ייחודי, מעורר ומשפיע למשך השנה כולה.

אמנים מהשורה הראשונה

מיזם 'צמאה' הפיק עד היום עשרות ניגונים חסידיים בעיבודים עכשווים, בשיתוף פעולה עם מיטב האמנים בישראל: מברי סחרוף, עידן חביב, אמיר דדון, עידן עמדי ושלומי שבת, ועד אברהם פריד, בני פרידמן, אהרון רזאל ויעקב שוואקי.

אלבומי 'צמאה' נמכרים בעשרות-אלפי עותקים והניגונים זוכים לחשיפה ולמאות אלפי השמעות במדיות השונות וברדיו, ובכך הופך הניגון היהודי העתיק לחלק מפס הקול הישראלי.

שיתוף הפעולה מצד האמנים מהווה הזדמנות מיוחדת עבורם: אנו זוכים לחידוש הניגון בשירתם והם נרגשים מן החיבור השורשי אל הטקסטים והמנגינות ומהשמחה המתפרצת בנוכחות קהל האלפים החוגג יחד בשבוע החסידות בירושלים.

לאמנים שלנו +

מיזם מתפתח

מיזם 'צמאה' הינו מיזם חי ונושם, שיוצריו מחוברים לאיכות הניגון ושואפים להעבירה לקהלים רחבים ומגוונים ככל הניתן.

צוות 'צמאה' מתחייב מדי שנה לסטנדרטים מקצועיים ויצירתיים החדשניים ביותר, באירועי הבמה יוצאי הדופן ובהקלטות האולפן, כך שבכל שנה הם מצליחים להביא אותו לגבהים חדשים. הקהל הנוהר בהמוניו לאירועים יודע כי מובטחות לו שעות של התרוממות רוח ופתיחת הלב, הזדמנות לחוש את הכמיהה הפנימית לבורא העולם, לרגע של לגימת מים חיים ומחיים –
"צמאה לך נפשי, כמהּ לך בשרי, בארץ צייה ועייף בלי מים".  

לכרטיסים למופעים >